Nitelikli

İSTANBUL SULTAN ABDULHAMID HAN EĞITIM VE ARAŞTIRMA HASTANESI KULAK BURUN BOĞAZ (KBB) UZMANI OP. DR. SELMA ŞEKER BAŞ'TAN UYARI

İstanbul Sultan Abdulhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Selma Şeker BAŞ, kulak çubuğu kullanmanın çok tehlikeli olduğunu belirterek "kulak kiri sadece kulak burun boğaz uzmanı tarafından temizlenmesi gerektiğini belirtti. Kulak çubuğu kullanımının son derece tehlikeli olabilir." dedi.


İstanbul Sultan Abdulhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Selma Şeker BAŞ, kulak çubuğu kullanmanın çok tehlikeli olduğunu belirterek “kulak kiri sadece kulak burun boğaz uzmanı tarafından temizlenmesi gerektiğini belirtti. Kulak çubuğu kullanımının son derece tehlikeli olabilir.” dedi.
Kulak çubuğu ile kulak temizleme işinin dikkatli ve bilinçli yapılmadığı durumlarda kişinin kendi kulağına ciddi hasar verebildiğini bazen kulak çubuğu ile yapılan temizlik kazalarının işitme kaybına kadar vardığını belirten İstanbul Sultan Abdulhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Selma Şeker BAŞ, “Kulak temizleme çubukları pek çok kişinin her gün kullandığı ürünlerden bir tanesidir. Ancak kulak çubuklarının kulağın içine sokulmasının yanlış ve tehlikeli olduğunun bilinmesi gerekir. Özellikle doğru kullanılmadığı takdirde, bilinçsizce derinliklere sokularak temizlenmesi, mantardan kulak zarında delinmeye, enfeksiyondan işitme kaybına kadar birçok hastalığa yol açabiliyor” dedi.
“Kulak kiri kulağın dostu ve koruyucusudur”
Kulağın dış kısmının kişisel hijyen gereği temizlenmesi gerektiğini ancak kişinin kendi kulağının iç kısmına kadar temizleme girişiminin aslında kulağa zararlı bir davranış olduğunu belirten KBB Uzmanı Selma Şeker BAŞ, “Kulak sıvısı kulak için özel bir sıvıdır. Bizim temizlemeye çalıştığımız bu sıvı aslında kir değil kulağın adeta koruyucusudur. Kulağımız doğal yapısı gereği kendi kendini temizleme ve koruma özelliğine sahiptir. Bu da bizim gözümüzde kir olan kulaktaki o madde ile ile gerçekleşir. Yani kulak çubukları ile temizlemeye çalıştığımız kulağımızın içindeki kir görünen sıvımsı madde zararlı bir şey değil kulağımızın koruyucusu ve dostudur” dedi. 

Yorumlar